YouTube chce vaši občanku nebo platební kartu. Jak požadavek obejít

· 258 words · 2 minute read

Jedním z mých oblíbených tvůrců na YouTube je jistý Shiey. Točí videa, v nichž pořádá ilegální výpravy do Černobylu, naskakuje na dopravní vlaky a cestuje přes celou Evropu. Obsah je to zajímavý, ale ne zrovna vhodný pro dětské publikum. Proto YouTube občas vyžaduje přihlášení, chcete-li se na videa dívat. Nebo tomu tak aspoň bývalo.

Nově login nestačí, musíte svůj věk ještě nějak potvrdit. YouTube nabízí dvě cesty. Buďto obsah odemknete okamžitě vložením údajů o své platební kartě, nebo ofotíte svůj občanský průkaz či jiný doklad totožnosti a oni si ho ověří. Google je zkrátka zase jednou nechutný šmírák (ostatně proto letos plánuji přesunout tento web z jeho Bloggeru). Navíc je toto jeho opatření poměrně pitomé, kartu samozřejmě může legálně vlastnit i osoba nezletilá.

Proto krátce shrnu, jak tuhle protivnou novinku obejít.

Pokud koukáte na zařízení s operačním systémem Android, doporučuji na základě ohlasů používat místo oficiální YouTube aplikace bezplatnou alternativu NewPipe. Ta blokuje reklamy, umožňuje vám obsah stahovat jako video i audio pro pozdější přehrávání a hlavně o vás nesbírá data. Osobně s ní ale nemám zkušenosti, protože žádné zařízení s Androidem nevlastním.

Používáte-li YouTube v prohlížeči na desktopu jako já, máte dvě možnosti.

Pokud se chci koukat na video offline nebo si ho pustit do sluchátek při procházce, mám nainstalovaný prográmek youtube-dl. S ním si můžete přes terminál nebo i v grafickém rozhraní snadno stáhnout obsah nejen z YouTube, ale i třeba z českého iVysílání a uložit pro budoucí přehrávání.

Obě moje metody navíc fungují i v případě, že vůbec nemáte Google účet. Tak ať si nase…