Rozloučení s kanálem

· 441 words · 3 minute read

Milí diváci kanálu Anekron, 

během uplynulých čtyř let jsem pro vás natočil okolo sedmdesáti videí. Získala si téměř 15 tisíc odběratelů a bezmála 2 miliony celkových zhlédnutí. Je to mnohem větší úspěch, než v jaký jsem se v době vzniku tohoto projektu odvažoval doufat. Po dlouhém zvažování jsem se ale i přesto rozhodl historii kanálu letošním rokem zakončit.

Tentokrát to není proto, že bych jednoduše nestíhal, jak se to už jednou stalo dříve. Tentokrát prostě nechci pokračovat.

Dlouhodobě jsem byl nespokojený se směrem, kterým se kanál ubíral a snažil jsem se proto experimentovat s novým obsahem. Neúspěšně. Anekron se čím dál víc blížil formátu takzvaných lore videí, v nichž tvůrci vesměs jen předčítají fanouškovské encyklopedie fiktivních světů. Tento druh obsahu nepovažuji za hodnotný a vždycky jsem se snažil okořenit jej něčím originálním, třeba aspoň pohyblivou mapou či vlastní interpretací motivů příběhu.

Od příštího roku také nebudu moci zabránit tomu, aby se napříč kanálem zobrazovaly reklamy. YouTube je totiž aktivuje i u videí, jimž autoři monetizaci sami nikdy nezapnuli (například já). Platforma má jistě právo změnit pravidla svého používání, já na ní ale v takovém případě nechci dál zůstávat. Obecně nedůvěřuji Googlu a rád bych v blízké době přestal používat všechny jeho služby, přinejmenším ze svého soukromého účtu.

Anekron je radikálně nekomerční. Přestože jsem kdysi zvažoval pustit na kanál reklamy nebo aspoň založit Patreon, nikdy mi to nakonec nepřišlo jako dobrý nápad. Hrozně potřebuji věřit, že jsou v životě věci, které se penězi nedají koupit. Můj kanál byl jednou z nich. I když jsme spolu občas nesouhlasili, věřím, že jsme si užili spoustu přátelského diskutování a nikdy jste si nepřipadali jen jako moji zákazníci nebo přispěvatelé.

A co bude dál?

Kanál jsem přejmenoval na archiv, aby bylo jasnější, že už nevzniknou žádná nová videa. Až YouTube během příštího roku aktivuje povinnou monetizaci, pravděpodobně videa smažu, popřípadě nastavím jako neveřejná. Pokud se ně chcete dívat i v budoucnu, doporučuji vám stáhnout si je prostřednictvím yt-dl či podobného softwaru. Zvažuji také, že do té doby nabídnu vlastní zálohu původních, nekomprimovaných souborů.

Nevylučuji, že si založím nový, tentokrát již komerční kanál. Skoro jistě se už ale nebude věnovat fantasy, protože nechci vydělávat na svých koníčcích. Dost možná také začnu točit v angličtině. Na Anekron zatím neplánuji nijak navazovat, i když si pohrávám s nápadem začít s vlastním fantasy podcastem.

Omlouvám se za některé nesplněné sliby, které se během let nahromadily - třeba ohledně plánované série Za fikcí, která se dočkala jen jediného dílu. Nebo alternativní verze Hobita, která se nikdy nedostala do publikovatelné verze.
Práce na videích pro vás mi dělala neskutečnou radost a dychtivě jsem čekal na každý váš komentář.

Budete mi chybět.

Jeremiáš