Jak jsem se rozhodoval, koho volit

· 1078 words · 6 minute read

Vůbec bych se nedivil, kdyby byl tenhle můj blogpost ještě kontroverznější, než většina ostatních (a to se občas zabývám třeba náboženstvím nebo filosofií). Chci totiž dnes požádat všechny, kteří budou ochotni následující řádky přečíst, aby šli k letošním volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky tento víkend. 

Těm, kteří dosud nejsou rozhodnutí, koho volit, bych pak rád přiblížil svůj proces rozhodování a doporučit zdroje informací, užitečné weby a tak podobně. Buďte připravení, že se se mnou v některých bodech zásadně neshodnete. Nikoho ale v žádném případě nenutím, aby zaujal stejné postoje jako já. Máte-li však k dispozici nějaké informace, které mi unikají a dokážete-li je podepřít silnými argumenty, napište mi a možná ještě do voleb můj názor na nějaké téma (či na nějakou politickou stranu) zásadně změníte.

Upozorňuji, že se hodlám vyjadřovat jen k problematikám, v nichž mám alespoň nějaký rozhled. Přiznávám, že například ekonomické otázky nejsou moje silná stránka.

Tyto strany jsou pro mě absolutně nevolitelné:

ANO 2011Když na lídra strany Andreje Babiše každý druhý měsíc vyplave nějaký skandál a když tento lídr porušuje vlastní etický kodex, nemusíte ani řešit, zda je či není EET dobrým nápadem. Babiš v rozhovorech věčně kličkuje, vyhýbá se nebezpečným tématům a jenom opakuje svou mantru o prohnilé politice, která se proti němu spikla. Když se někdo věčně staví do role oběti, je to samo o sobě podezřele… a co teprve až zjistíte, jak Babiš čerpal dotace na Čapí hnízdo a že je extrémně pravděpodobné, že za komára spolupracoval se Státní bezpečností. A když už jsme u komančů…

KSČMPovažuji za velkou hanbu českého národa, že stoupenci ohavné ideologie komunismu stále ještě mohou dostat ve volbách i 10 %. Věřím, že nemusím rozsáhle popisovat, v čem všem je komunismus nebezpečný – demotivuje schopné lidi, podřizuje trh centrálnímu plánování a tím škrtí ekonomiku. Když se dostane k moci, tvrdě perzekvuje ty, kdo nesouhlasí s jeho myšlenkami a vytváří totalitní společnost.

ZeleníS komunisty sdílejí utkvělou představu, že jedině větší kontrola státu může přinést prosperitu společnosti. Jejich strana je prosáklá směšnou ideologií feministek třetí vlny a zvyšování daní bohatým a přísnější pravidla pro emise či stavební projekty mi taky docela smrdí. Pokud máte rádi přírodu, Zelené rozhodně nevolte: prosazují zastavení investic do dalších bloků jaderných elektráren, které jsou nejlepším zdrojem energie, který máme v současné době k dispozici. Vyjadřují se také proti geneticky modifikovaným potravinám, v nichž vidím budoucnost zemědělství.

SPDSnad ještě horší než Zelení jsou ale Okamurovci. O samozvaných ochráncích našeho národa před hrozbou islamizace jsem už kdysi psal, takže to zkrátím. Vézt se na vlně strachu je možná účinná, ale taky dost odporná strategie. Přímá demokracie není ve větší míře žádoucí, protože občané nemají dost času zabývat se komplexními problémy politiky a přitom ještě třeba pracovat. Proto si volíme zastupitele, kteří v ideálním případě reprezentují naše zájmy v Parlamentu.

Úplně stejný názor mám samozřejmě i na ideově spřízněné partaje typu Dělnické strany, Bloku proti islamizaci nebo Řádu národa. To jsou ale relativně malé strany, které se do Sněmovny neprobojují. Plně se mimochodem ztotožňuji s pohledem Ondřeje Neffa v jeho nedávném rozhovoru o politice, kde nazval SPD největším současným rizikem pro tuto zemi.

Výběr z otázek a moje odpovědi: 🔗

(otázky pocházejí z Volební kalkulačky)

Měla by se uzákonit možnost celostátního referenda vypisovaného na základě petice.

Ne. Je to jeden z prvků přímé demokracie, který podle mě napáchá víc škody, než užitku. Viz moje vysvětlení výše u SPD.

Měla by být zavedena možnost volit po internetu.

V žádném případě. Možnost řešit spoustu věcí po internetu vítám a pokud se podaří omezit běhání po úřadech, jenom dobře. Elektronické hlasování ale nelze dostatečně zabezpečit. Pokud se chcete k tématu dozvědět něco víc, doporučuji perfektní video Toma Scotta, které na serveru videacesky.cz dokonce kdysi otitulkovali.

ČR by měla zcela zastavit přijímání uprchlíků muslimského vyznání.

Rozhodně ne. Sekulární stát nikdy nesmí zvýhodňovat nebo znevýhodňovat někoho na základě jeho víry nebo nevíry. Svoboda je buď pro všechny, nebo pro nikoho.

V ČR by měla být plošně zakázána stavba mešit.

Opět rozhodně ne ze stejných důvodů. Jsem si vědom nebezpečí, které islám představuje pro naši společnost, stát má právo a povinnost kontrolovat, zda se v mešitách nehlásá nenávist. Skutečným řešením problému s náboženským fundamentalismem je kritika fundamentů náboženství. Soukromé právo na víru je nedotknutelné, pokud na ní ale chcete stavět zákony, musíte počítat s tvrdou kritikou, kterou nebudou zajímat čistě náboženské argumenty. Ani ostrá kritika náboženství nesmí být nikdy považovaná za rasismus, jak se ji snaží škatulkovat mnozí magoři.

ČR by měla vystoupit z EU.

Ne v současné době. Můj postoj k Evropské unii se asi nejvíc shoduje s postojem ODS. Ač se mi ani trochu nezamlouvá současné směřování EU, měli bychom se ji snažit reformovat, ne opustit. Jak moc se může zvrhnout ochod ukazuje případ Brexitu, který způsobil v britské politické scéně značný rozkol. Samozřejmě mě ale rozčiluje, že evropští lídři naprosto postrádají sebereflexi a často se chovají velmi arogantně i přesto, že je v mnoha případech nikdo nevolil. Pokud bude tenhle přístup pokračovat dál, domnívám se, že Evropská unie zanikne – a my rozhodně nemusíme být poslední na potápějící se lodi.

Spotřební daň na alkohol by se měla zvýšit.

Ano. Alkohol je nebezpečná droga a prokazatelně způsobuje rakovinu. Pokud umíte anglicky, můžete si o tom přečíst podrobnou studii.

Pěstovat marihuanu pro vlastní potřebu by mělo být legální.

Ano. Je pokrytecké povolovat některé drogy (alkohol, tabák) a zakazovat jiné, méně nebezpečné (marihuana). Nejsem fanoušek hulení, nikdy jsem to nezkoušel a neplánuji to. Připomenu, že současná strategie vyspělých zemích v boji proti drogám je neefektivní. Kriminalizace drog vede obecně k masivnímu rozvoji kriminality a vzniku obřích kartelů. Existují daleko efektivnější postupy, které bychom mohli použít, abychom drogovou závislost vymýtili jednou provždy.

Homosexuální páry by měly mít možnost adoptovat děti.

Ano. Studie konzistentně ukazují, že homosexuální páry vychovávají děti stejně úspěšně jako páry heterosexuální. Nemusíte se spolehnout na moje slovo, počíst si můžete třeba tady.

Očkování dětí by mělo být nanejvýš doporučené.

Rozhodně ne. Očkování musí být povinné. Nechrání totiž jenom ty, kdo byli očkováni, ale i všechny v jejich okolí. Vakcinace je jeden z nejdůležitějších objevů v dějinách medicíny – dnes už si nedokážeme ani představit, o kolik krutější by byl svět bez ní. Lékařská věda se navíc rozvíjí a dnešní vakcíny jsou účinnější a pro organismus představují menší zátěž, než dříve. Česky čtěte třeba tady.

Toť ode mě pro dnešek vše. Už tak je tenhle článek dlouhý jak týden.

Mimochodem, volit budu asi modré ptáky, i když z toho nejsem nijak na větvi.