Kindle jailbreak: Moje dojmy

· 545 words · 3 minute read

Miluju přizpůsobení. Do Firefoxu mám zabudována mnohá rozšíření, která velmi mění jeho vzhled i fukcionalitu (a proto se bojím nadcházejícího velkého updatu). Social Fixer se stará o můj Facebook, Reddit Enhancement Suite samozřejmě zase o Reddit. Ve Windows jsem si upravil alespoň motiv, kurzor myši a kompletně jsem přeskládal celoobrazovkovou nabídku Start (smrt té klasické vysouvací!).

Svoji čtečku Kindle jsem ale dlouho používal v jejím výchozím nastavení, protože nabízí jen naprosto minimální možnosti uživatelských zásahů. Protože mi ale někdy v těchto dnech končí záruční lhůta*, rozhodl jsem se, že se v tom trochu povrtám a provedlu takzvaný jailbreak. Lákala mě třeba možnost přečíst si i nepodporovaný formát epub bez nutnosti konverze, vylepšené prohlížení pdf a taky samozřejmě možnost vyměnit spořiče obrazovky za vlastní.

Původně jsem přemýšlel, že budu hodný a pro české fanoušky e-knih přeložím obsáhlý návod, jak něco podobného provést, nakonec ale jen popíšu vlastní dojmy z celého procesu. Nevím totiž, jaký je vůbec o podobné informace zájem – pokud byste měli zájem, napište to třeba do komentářů. Možná mě zastihnete zrovna ve slabší, altruistické chvilce.

První rada zní: nepouštějte se do toho, pokud vám není naprosto jasné, co znamenají jednotlivé pokyny. Kompletní anglický návod pro novější modely najdete tady a přestože podle mého soudu není až zas tak strašně komplikovaný, občas se v něm používají zkratky a musíte dodržet pokud možno každý jeho bod. Konkrétně já jsem měl potíže s následujícím:

  • Určení mého modelu. Fakt. Neměl jsem páru, jakou čtečku mám vlastně v rukou. Amazon totiž svým přístrojům říká jedním způsobem, prodejci klidně úplně jiným a komunita okolo e-booků používá ještě další označení. Vzhledově se přitom některé modely docela podobají a pokud si chcete být jistí, vřele doporučuji zjistit si sériové číslo (Settings / tlačítko Menu / Device Info).

Poté ho můžete vyhledat v téhle tabulce, která vám poskytne definitivní odpověď. Já jsem třeba zjistil, že mám Kindle Basic, nazývaný také Kindle Touch 2 (KT 2) a Kindle (7th Generation), který mi prodali pod názvem Kindle 6 Touch. Tak si to nějak přeberte.

  • Instalace rozšíření. Jailbreak samotný se povedl bez větších problémů – stačilo přejít na nejstarší verzi firmwaru, stáhnout odsud dva soubory podle instrukcí a nainstalovat. Pak jsem se ale zasekl, protože se mi nedařilo zprovoznit rozšíření, kvůli kterým jsem celý tenhle proces vlastně podstupoval. Trvalo mi docela dlouho, než jsem zjistil, že onen starší firmware nepodporuje spouštění aplikací.

Řešení bylo jednoduché – zašel jsem na oficiální stránky výrobce Amazonu a stáhl jsem odtamtud nejaktuálnější verzi pro svou čtečku. Tvůrci jailbreaku tvrdili, že by měl přežít jakýkoli update a opravdu se mu to povedlo – jako bonus jsem pak dostal ještě nové uživatelské prostředí s novými fonty a nastaveními, o jehož existenci jsem doposud neměl ani tušení (jinak bych asi aktualizoval dřív).

Teď už všechno funguje spolehlivě. Podle dalšího návodu jsem si doinstaloval několik fajn doplňků, takže mám teď změněný spořič, Koreader schopný louskat epuby a taky se mi bez nutnosti registrace na Amazonu podařilo dostat se k možnosti organizovat knihy do kolekcí. Není to sice nic, bez čeho by se čtenář e-knih nedokázal obejít, ale celkově mi to rozhodně stálo za ty dvě hodinky strávené vrtáním se ve čtečce. Už jen kvůli té mé věčné potřebě vytáhnout maximum z každého zařízení.

* Jailbreak sice prý do záruky nezasahuje, ale jistota je jistota.