Jak se vypořádat s omezeným připojením k internetu

· 398 words · 2 minute read

Stalo se mi před pár týdny, že jsem potřeboval vyrazit asi na dva dny z domu, a přitom mít kvůli práci k dispozici připojení k internetu. Jedinou možností byl mobil, který ale nedisponoval moderním LTE, takže rychlost přístupu ani zdaleka nepřipomínala tu, na jakou jsou zvyklí běžní uživatelé. Musel jsem tedy přijít s nějakým trochu kreativním řešením.

1) Opera Turbo

Úplně nejdřív jsem si vzpomněl na svůj sekundární prohlížeč, totiž na Operu. Ta nabízí funkci Turbo, která zrychluje načítání webů, protože je do počítače posílá až v podobě přechroustané vlastními servery. Oproti v provizorních podmínkách bezmála nepoužitelnému Firefoxu, kterým se dostávám na internet obvykle, dosáhla Opera daleko lepších výsledků a stránku načetla asi v desíti až patnácti sekundách.

2) Vypnuté obrázky

Experimentoval jsem i tak, že jsem zakázal načítání veškerých obrázků. Problém byl v tom, že jsem tak nezřídka přišel i o relevantní obsah článků, protože možnost snadného přepínání on / off nebyla nikde k nalezení. Nakonec jsem si tedy vystačil s komprimovanými obrázky Opery Turbo a nepřišlo mi, že by se tím načítání webů kdovíjak zpomalilo.

3) Mobilní verze webů

Internet jsem si také přepnul do mobilní verze pomocí jednoduchého doplňku User-Agent Switcher. Z mnohaletých zkušeností s používáním čtečky elektronických knih totiž dobře vím, že se třeba zjednodušený vyhledávač Google načítá prakticky okamžitě, podobně jako třeba sociální síť Facebook. Tipl bych, že pravděpodobně proto, aby je mohli snadno použít i uživatelé z rozvojových zemí.

Ve výsledku tak Google reagoval prakticky okamžitě a Facebook byl náhle dokonce mnohem použitelnější než v klasické desktopové verzi, která uživateli neustále strká do ksichtu inzertní sdělení, hromadu nezajímavých příspěvků či rad k používání služeb a vlastně si už ani nedokážu představit, že bych ji používal bez rozšíření Fluff Buster Purity.

4) Načítání webů v předstihu

Poslední tip se už nevztahuje ani tak k softwarovému řešení, jako k úpravě způsobu práce. Relevantní stránky jsem si zkrátka nechal načítat na pozadí, jako se to svého času dělávalo třeba s YouTube videi. Když totiž musíte deset sekund čekat, než se dostanete ke článku a můžete přitom jen sledovat načítání, docela to frustruje. Pokud si přitom ale čtete web v jiné záložce, může vám to být úplně jedno.

Nuže, tolik pro dnešek. Přiznávám se, že tohle není úplně typický anekronský článek, ale třeba někomu v podobné situaci pomůže (já si hledal všechny informace v angličtině). No a mí pravidelnější čtenáři alespoň ví, že jsem ještě nezemřel.