Sajrajt: Jak jsem čuměl na upírskou slátaninu

· 1333 words · 7 minute read

Kdysi jsem se zařekl, že se zaláskovaným upírům za každou cenu vyhnu. Chovám totiž k vražedným nemrtvým všeho druhu silný obdiv a velice nerad bych se o veškerý respekt ke krvesajům nechal připravit nějakou brakovou červenou knihovnou. Jenomže pak se objevil bratr s tím, že ten tvajlajt zas tak strašnej není, ať se na něj mrknu. Mrkl jsem se. Sajrajt sága opravdu není tak příšerná, jak jsem se obával. Je totiž ještě daleko horší.

Úvodní citát pochází z komentářů pod tímhle videem.

Už předem jsem velmi zhruba znal základní dějovou linii všech filmů, zejména díky čtveřici naprosto úžasných Upřímných trailerů (anglicky 1 2 3 4 / česky 1 2 4). Věděl jsem tudíž, že se příběh točí okolo holky, která se zabouchne do vampýra. Pak nějakou dobu váhá mezi ním a vlkodlakem bez trička, až se nakonec rozhodne vdát se za právě za o století starší chodící mrtvolu a zplodí děsivé CGI mimino, načež následuje bitva, která je ve skutečnosti jenom sen magická vize.

Došlo k chybě. 🔗

Zkuste si toto video přehrát na www.youtube.com nebo, pokud je vypnutý, zapněte JavaScript.

Přesně tohle jsem si po dokoukání říkal. Česky zde.

Ups, spoiler alert.

Během minulého týdne jsem se postupně na všech pět děsivě nudných snímků postupně podíval. Následují mé stručné dojmy z nich, značně neuspořádané a poměrně dost nerecenzní, což je vlastně dobře. Recenze se totiž píšou na filmy a Sajrajt po většinu času vůbec klasickým filmem není. Sestává se skoro výlučně z připitomělé expozice.

1) Stmívání ★1/5

Začíná se zostra. Úvodní snímek mě překvapil především hodně, hodně slabou hudbou, mizernými vizuálními efekty a takřka úplnou absencí zápletky. Celý je totiž o tom, jak se hlavní hrdinka Bella přestěhuje do příhraničního amerického městečka Vidličky poblíž kanadské hranice u východního pobřeží USA. V tomto zapadákově potkává týpka, který s ní nechce nic mít, a proto je ideálním kandidátem na romantického partnera.

Bella se nenechává jeho odmítavým chováním odradit a záhy zjišťuje, že je její nabručený spolužák ve skutečnosti století starým upírem. Edward Cullen je ufňukaná krev pijící troska prodchnutá sebelítostí, což Belle z nějakého důvodu přijde strašně sexy. Dívka proto začne s vampýrem chodit a brzy poznává i zbytek jeho rodiny. Cullenovi samozřejmě – až na Edwarda – necucají lidi, ale zvířátka.

Došlo k chybě. 🔗

Zkuste si toto video přehrát na www.youtube.com nebo, pokud je vypnutý, zapněte JavaScript.

Sestřih všech scén série, v nichž na sebe hrdinové jenom tupě civí. Má půl hodiny.

Zbytek filmu se pak vůbec nic neděje až do chvíle, kdy si jdou nemrtví s Bellou zahrát baseball a při hře je vyruší trojice dalších upírů. Jde o nomády, kteří jen procházejí okolo. Když ale jeden z nich zjistí, že je Bella ve skutečnosti člověk, dostane chuť vysosat jí veškerou krev ze žil a nezastaví se před ničím, aby tohoto cíle dosáhl, jak scénář dementně vysvětluje až ve chvíli, kdy už pronásledování hlavní hrdinky probíhá.

Nakonec ale hodní upíři zlého upíra roztrhají na kusy a spálí, čímž příběh šťastně končí. Zápletka s ohrožením Belly zabírá sotva poslední čtvrthodinku.

Krom téhle neuvěřitelné autorské lenosti film sráží ještě absolutně nevěrohodný vztah obou hlavních postav, který je založený hlavně na tom, že má Edward Cullen jako nesmrtelný upír příliš mnoho volného času. V noci sleduje Bellu, jak spí a stalkuje ji i během dne. Stěžuje si na své superschopnosti a vadí mu, že se třpytí na sluníčku.

2) Nový měsíc ★1,5/5

Hned na začátku dalšího dílu navíc svoji novou holku odkopne. Ještě předtím se ale stihneme dozvědět, že dřív trpěl sebevražednými sklony a nechce Belle vysát duši. Demence je korunována scénou, ve které hodní upíři Cullenovi skoro ztratí sebekontrolu, když se hrdinka řízne do prstu o papír a vyteče jí trocha krve. Přitom se celá rodina běžně stýká s ostatními obyvateli Vidliček a někteří její členové dokonce navštěvují místní školu, kde potkávají každý den své spolužačky, z nichž čas od času tak jaksi… teče krev.

Nechci zabíhat do detailů, ale reálie týkající se vampýrů jsou celkově dost často nekonzistentní s pravidly světa Stmívání, podobně jako v právě popsaném případě.

Belle navíc po zběsilém googlení v předchozím díle konečně došlo, že je její druhý nejlepší kamarád Jacob vlkodlak. Protože se na ni Edward vykašlal, začne proto tak trochu chodit právě s Jacobem, ale čas od času se jí v nebezpečných situacích ukáže upírovo zjevení a nesouhlasně na ni civí. Bella proto dělá všechno proto, aby se občas dostala do problémů a mohla se na poloprůhledného expřítele zase podívat.

Ano, je to přesně tak dementní, jak to zní.

Krátce se ukáže i nebezpečná upírka, holka zlého krvesaje z předchozího filmu. Hlavní zápletka ale spočívá v tom, že pitomec Edward rozdrtí po špatné zprávě mobil, místo toho, aby ukončil hovor jako normální člověk a vydá se spáchat sebevraždu (modrá velryba?). Přesto se Nový měsíc sleduje o něco líp než Stmívání, hlavně kvůli povedenější hudbě a směšnému hysterčení Belly, která se v osmnácti cítí stará.

3) Zatmění ★ 2/5

Nejlepší díl série, s docela solidním náskokem. I přesto, že se řeší hlavně milostný trojúhelník holky, upíra a čokla, který nedává nejmenší smysl, protože Bella Jacobovi už na konci minulého dílu řekla, že si vždycky vybere Edwarda. Zatmění má ale ještě druhou linku, ve níž zlá nebezpečná vampýrka, kterou si s trochou štěstí matně pamatujete z předchozích filmů, skládá armádu nově zrozených krvesajů, aby se pomstila.

 Její nemrtví jsou údajně silnější než ti klasičtí, ale Cullenovi si je s pomocí vlkodlaků podají levou zadní. Akční scény jsou dost krátké a bez napětí, ale dá se na ně koukat a hudba Howarda Shora se taky dobře poslouchá. Bella si navíc o Jacobovu tvář zraní zápěstí, když mu dává facku, což je asi nejpřekvapivější a nejzábavnější scéna celého filmu. Člověk, který Sajrajt dosleduje až takhle daleko, se ale chytá jakéhokoli stébla naděje.

Tím, které celý snímek nakonec zachraňuje, je neuvěřitelně komická hádka mezi Jacobem a Edwardem o to, kdo je teplejší. Český dvojsmysl tu výjimečně překonává ten originální a poměrně hezky shrnuje celou ságu v několika větách.

Jo, na konci zabijou tu zlou upírku.

4) Rozbřesk – první část ★0,5/5

Abych se ale moc neradoval, první část Rozbřesku je jednoznačně nejhorším filmem celého Sajrajtu, a to s velkým náskokem. Půl hvězdičky si zaslouží jenom za scénu, kdy anorektickou Bellu zevnitř vyžírá její vlastní mimino. Jinak má snímek ten nejdementnější scénář, když začíná třičtvrtěhodinovou ukecanou svatbou, pokračuje líbánkami kdesi u pobřeží Brazílie, během nichž Bella otěhotní, vrátí se zpátky do Vidliček a tam se chystá na porod.

Její dřívější kámoši vlkodlaci se bojí mimina, o kterém nic neví a rozhodnou se ho proto zabít, ještě, než přijde na svět. Jo, čtete správně.

Bella při porodu umírá, takže ji Edward zachrání tím, že z ní udělá upírku. Jupí…

5) Rozbřesk – druhá část ★1,5/5

Druhý díl posledního dílu pokračuje ve stejně dementním duchu. Novomanželé dostanou od Cullenových domek ve Vidličkách, kde mají bydlet a hned v další scéně se dozvídáme, že se budou všichni stěhovat. Italská upíří rodina Volturiových pak na základě pouhého podezření vyrazí zabít Bellino mimino, které zatím vyrostlo ve zhruba desetiletou holku. Během několika měsíců. To už bolí fyzicky.

Navíc se trpce ukazuje, že za příšerný děj nemůže scénář, ale zkrátka mizerně napsaná předloha, která buduje příběh pomocí těch nejjednodušších laciných triků v historii literatury.

Jeden z nich, deus ex machina, Rozbřesk používá v závěru, kdy se Volturi z nijakého důvodu rozhodnou zamordovat mimino (které se mimochodem jmenuje Renesmee, WTF) a situaci zachrání z lesa se vynořivší polonahý indián, který předtím neměl v ději nejmenší roli. Bojovat se zlými upíry nakonec není třeba, protože jim stačí skrze vizi budoucnosti ukázat, že by dostali na prdel.

Debilní Sajrajt tak vrcholí snad vůbec nejdebilnějším momentem, kdy jeho finální, nejnapínavější akt vůbec nic neznamená. Pro jistotu jsem kontroloval, jak se s ním vypořádala předloha, která je dokonce ještě trapnější. Z odpadní jímky, kam film (a koneckonců i celá série) právoplatně patří, nakonec druhý Rozbřesk zachraňuje jen zakousnutí horské kočky a trhání hlav v závěru.

I když bych daleko raději viděl, jak urvou makovici Edwardovi s Bellou.

Nebo mě, když na to přijde.

Byl by to milosrdnější osud než se na Sajrajt muset dívat podruhé.