Odvážná Vaiana neodvážně setrvala v bezpečných vodách

· 470 words · 3 minute read

Disney se už roky veze na vítězné vlně. Vydělávají mu veleúspěšné snímky z Marvel Cinematic Universe, peníze se sypou i z populárních značek jako jsou Piráti z Karibiku nebo Star Wars. Přízni diváků se těší i nová zpracování klasických pohádek, ať už jde o Popelku nebo třeba Krásku a zvíře, která právě míří do kin. O to víc potěší, že společnost nezapomíná ani na animované filmy, jimiž se proslavila možná nejvíce.

Odvážná Vaiana navíc zpracovává pro našince exotickou polynéskou mytologii. Prostředí tichomořských ostrovů porostlých palmami působí velmi osvěžujícím dojmem, dočkáme se i trochy místního jazyka a prohlédneme si typické lodě s plováky – zkrátka se seznámíme s úplně novým folklórem, který hraje v příběhu poměrně zásadní roli.

Byl to totiž právě legendární polobůh Maui, kdo ukradl srdce vládkyně přírody Te Fiti a vyslal tak do světa pohlcující temnotu, ne nepodobnou strašlivé Nicotě z Nekonečného příběhu. Mýtického hrdinu však na úprku přepadlo lávové stvoření a Maui během boje kouzelné srdce vytratil. Starostlivý oceán je však na vlnách přinesl až ke břehům vzdáleného ostrova, kde jej svěřil malé Moaně (respektive Vaianě, v českém překladu).

Holčičku modré vlny vždycky přitahovaly, ale když vyrostla, začal si z ní otec, místní náčelník, vychovávat nástupnici. Vaiana se sice naoko tváří, že je se životem na ostrově spokojená, ale velice ráda by se podívala, co leží za horizontem. Náčelníkův záměr vychovat si z ní nástupnici navíc podkopává jeho vlastní matka, Vaianina babička. Všechny tyhle protichůdné tendence se uvnitř dívky sváří, dokud pohár konečně nepřeteče.

Po vzoru Elsy z Ledového království proto začne odhodlaně zpívat o tom, že už se na všechny ty přechytralé dospělé může vykašlat, naskočí na loď a vydá se vstříc dobrodružství. A pak spadne obličejem napřed. Doslova.

Došlo k chybě. 🔗

Nelze spustit JavaScript.

Písnička je to ale stejně skvělá a soundtrack samotný je možná nejsilnější stránkou filmu. Kombinuje chytlavé melodie s polynéskými hudebními nástroji, v písničkách si chytře hraje se slovy a do několika veršů schová celý příběh. Hudba ve snímku jednoduše nestojí v pozadí, ale má důležitou a místy naprosto nezastupitelnou roli. Nehledě na to, že je místy skutečně vtipná, zejména když se rozezpívá již zmíněný polobůh Maui.

O humor se ale příležitostně stará i roztomilé prase, které dostalo roli silně poddimenzovanou vzhledem ke svému potenciálu, a také retardovaný kohout. Charaktery ústředních postav na sebe navíc takřka neustále jiskřivě naráží. Dočkáme se ale samozřejmě i několika nečekaných narážek na ostatní filmy od Disneyho nebo na současnou kulturu.

Odvážná Vaiana by se zkrátka mohla směle řadit mezi vůbec nejlepší animované filmy všech dob, kdyby jí nechyběla jedna podstatná ingredience. Nedává nám mnoho příležitostí bát se o hlavní postavy. Tam, kde si Lví král dovolil zabít Simbova otce a Hledá se Nemo přinesl počáteční únos nebo cestu rybek do temných hlubin oceánu, zůstává nový snímek v bezpečných mělčinách.

A to je přeci jen trochu škoda.