4 užitečné prográmky

· 512 words · 3 minute read

Už delší dobu přemýšlím, jak tenhle blog trochu ozvláštnit a naplnit obsahem, který zajímá co nejširší okruh čtenářů. Napadlo mě proto doporučit vám zkrátka několik mimořádně užitečných prográmků, které můžete používat zadarmo a které jsem si oblíbil v poslední době.

Fanouškem Twine jsem už více než rok. Primárně je určený k tvorbě interaktivních příběhu, třeba ve stylu gamebooku. Jak už název napovídá, jednotlivé dějové linky v něm můžete všemožně smotávat a rozmotávat. Pokud vás zajímá, jak vypadá hotový projekt, mohu vás odkázat třeba na trojici vlastních textových her, které jsem svého času vytvořil pro fandy své stolní hry Legenda o Stínu.

Využívání programu je vcelku intuitivní, přestože vyžaduje alespoň elementární znalost anglického nebo španělského jazyka. Pokud ani jeden z nich neovládáte a přesto byste si rádi vytvořili interaktivní povídku nebo třeba databázi propojenou hypertextovými odkazy, můžete mi to vzkázat do komentářů a já se pokusím dát dohromady jednoduchý návod.

Twine umí vaše projekty vyexportovat do formátu HTML, který snadno otevřete v libovolném internetovém prohlížeči, a to samozřejmě i bez nutnosti připojit se k síti.

Program si můžete z oficiálního webu stáhnout tady.

LICEcap vám umožní jednoduše vytvářet animace v populárním formátu .gif, který se využívá na webu skoro všude. Můžete s ním nahrávat cokoli, co se právě děje na vaší obrazovce, takže se hodí například i k zachycení scény z filmu. Jednoduše roztáhnete okraje okna okolo té části displeje, kterou chcete nahrát a stisknete příslušné tlačítko. To vám ještě dovolí upravit několik nastavení, načež začne samotné nahrávání.

Samotný program si můžete stáhnout zde.

Že byste raději natočili dění na obrazovce jako video, ideálně v co nejvyšším rozlišení? Používáte-li operační systém Windows 10, nemusíte kvůli tomu stahovat žádné speciální programy. Jednoduše stiskněte zároveň klávesy Start, Alt a R, odklepněte označení právě spuštěného programu jako hry a můžete začít nahrávat. Stejnou zkratkou poté celý proces i ukončíte.

C:\Users\JMÉNO UŽIVATELE\Videos\Captures

Nový videosoubor ve formátu .mp4 se vám uloží do složky Zachycení, kterou zase najdete ve Videích.

Mým oblíbeným pomocníkem se během večerního zírání do počítače často stává SunsetScreen. Věděli jste, že modré světlo, emitované vašimi displeji v nočních hodinách, může výrazně narušit váš spánek? A tuhle informaci nemám od žádného šarlatána, ale z webu prestižní americké Harvardovy univerzity. SunsetScreen vám umožní odfiltrovat alespoň tu nejagresivnější, modrou část spektra.

Za sebe mohu říci, že mi to dosti pomáhá a filtr využívám přinejmenším několikrát do týdne. Skvěle se hodí hlavně na večerní čtení, při prohlížení fotek či videí vám bude naoranžovělý odstín displeje dost možná vadit. Na výběr máte nicméně z několika přednastavených profilů a vybrat si můžete takové potlačení modré, jaké vám vyhovuje.

Program v základu z vaší obrazovky nežádoucí světlo během večerních hodin odstraňuje postupně s tím, jak se stmívá. Já jsem si ho ale nastavil v podstatě na vypínač a pomocí klávesové zkratky jej (de)aktivuji podle potřeby. Stáhnout si ho můžete na oficiálním webu tady, k dispozici je opět pouze v angličtině.

Na závěr ještě podotknu, že má v sobě filtr modrého světla zabudovaná i nejnovější verze Windows 10 pro insidery, takže se pravděpodobně jednou dostane k běžným uživatelům i coby součást operačního systému.