Knihy, filmy, seriály a já v roce 2016

· 900 words · 5 minute read

Přišel konec roku, čas rekapitulací. Jednu už včera vydal na svém blogu Jan Houserek, další vyjde zhruba za týden na Dagonovi, no a dnes se se svou troškou do mlýna připojím i já. Nejdříve zhodnotím plnění svých dvou letošních novoročních předsevzetí, která jsem si stanovil vůbec poprvé v životě, potom připomenu několik dalších životních a blogových milníků a článek uzavřu několika krátkými žebříčky.

Nikdy jsem nevěřil sportovcům, že jim všechna ta dřina a veškeré funění skutečně přináší potěšení. Mýlil jsem se – již zhruba devítiměsíční každodenní běhání mi sice zpočátku skutečně nebylo příjemné, ale teď už si vystačím se silami i drahocenným dechem. Dnes jsme s mladším bratrem zaběhli přinejmenším pět kilometrů bez přestávky, což je dost pravděpodobně moje dosud nejdelší souvislá trasa v životě.

Trénovaným atletům i zkušenějším amatérským běžcům je takové číslo právem asi trochu k smíchu, já si ale nedokážu představit, že bych něco takového zvládl před rokem. A i kdyby ano, rozhodně bych teď nemohl spokojeně sedět a psát článek, ale ještě pěkných pár hodin bych ležel na zemi jako leklá ryba.

Mé pokusy o minimalizaci škod, které jsem na svých vztazích napáchal během vleklé asociální periody, se setkaly pouze s dílčím úspěchem. Hobitům z Mittalmaru stále dlužím návštěvu a ani zdaleka nejde o jediné osoby, které pořád ještě zanedbávám. Většinu dílčích kroků k opětovnému začlenění se do normálního světa jsem vypočetl níže, zapomněl jsem ale na poměrně zásadní událost posledních týdnů: pořídil jsem si mobilní telefon.

Jeho primárním účelem je příjem potvrzujících esemesek při placení kartou přes internet, ale používám jej samozřejmě i pro komunikaci, byť vzácně a pokud možno jen v nutných případech. Známe-li se osobně a chcete-li moje číslo, napište mi na e-mail nebo Facebook a já vám ho sdělím obratem. Jen nečekejte, že se mi dovoláte nějak zvlášť často, dva výše uvedené způsoby kontaktu stále preferuji.

Pokud by to někoho zajímalo, používám tlačítkovou Nokii. Ne ten nezničitelný model, který koluje po síti, přesto však zjevně vydrží hodně. Minimálně jednou už musel čelit gravitaci. Zapnutý vydrží minimálně dny, v mých rukou pak spíše týdny a disponuje i praktickou svítilnou pro noční luštění písmenek na čtečce. Co víc si přát?

Závěrem stručný přehled toho nejlepšího, na co jsem letos narazil:

1) First Law Trilogy. Spisovatelem roku 2016 se stává Joe Abercrombie.
2) Jeho temné esence. Druhá jenom o Zlatý kompas. Phillip Pullman.
3) Trůn lebek. To jsem ještě recenzoval na starém Anekronu. Peter Brett.
4) Kukaččí mláďata. Bramborovou medaili si vydobyla fantasy Vladimíra Šlechty.
5) Best Served Cold. Přestože se před dalšího Abercrombieho probojovala jen díky patriotismu.
6) Oko temnoty. Slabší, ale pořád ještě strhující třetí díl Světlonoše z pera Brenta Weekse.
7) Pán věže. Anthony Ryan vysokou laťku Písně krve neudržel. Škoda.
8) Triumf trpaslíků. Dosud asi nejslabší pokračování ságy o obráncích Skryté země. I tak si Heitz místo v topce zaslouží.
9) Královna ohně. Opět spíše zklamání. Kdyby ale všechna zklamání vypadala jako to Ryanovo, byl by svět veselejší.
10) Tažení do Tearlingu. Nová dějová linie druhému dílu prospěla, Johansen ale moc neumí války a politiku obecně.

Pokud příští rok najdu čas, možná sestavím i obdobný seznam pro non-fiction.

1) Dokonalý trik. Dokonalý Nolan. Lepší než Insomnia, než Temný rytíř, než Počátek. Samozřejmě lepší než Interstellar. Zkrátka nejlepší.
2) Buchty a klobásy. Jako většina lidí nemám rád samoúčelnou vulgaritu, sprostý rozměr tohohle animáku je ale prvoplánový zřídkakdy.
3) Rogue One: Star Wars Story. První film z univerza, který nemá v názvu slovo válka jen na okrasu. Všechny čtyři palce nahoru!
4) Faunův labyrint. Jak jsem mohl tohle tak dlouho míjet?
5) Poslední odměna. Česká adaptace Terryho Pratchetta se zkrátka povedla.
6) Kung-Fu Panda 3. Slabší odvar jedničky, který nějak pořád funguje daleko lépe, než většina konkurence.
7) Barbar Conan. Kdybych ho poprvé viděl už někdy dřív, asi bych byl i méně přísný. I takhle jsem se ale bavil dobře.
8) Captain America: Občanská válka. Žalostně nevyužitý potenciál, ale skvělé řemeslo, herci a v rámci letošních standardů i scénář.
9) X-Men: Apokalypsa. Vedle Posledního vzdoru jednoznačně nejslabší díl série. I tak jsem se hloupě culil už při úvodní titulkové sekvenci.
9) Star Trek: Do neznáma. Série horko těžko přežila změnu režiséra a filmu se povedlo i pár působivých scén, jinak spíš lepší průměr.
10) Warcraft: První střet. Film, o němž jsem nedávno prohlásil, že je zhmotněním hodnocení lehký nadprůměr. Má jediné štěstí, že jsem ani do tohoto žebříčku neřadil filmy mimo okruh sci-fi a fantasy.

1) Game of Thrones 3x06: The Climb. Esence seriálu Hra o trůny. Skvělý Malíček, jedinou vadou na kráse je romantika na závěr.
2) Westworld 1x01: The Original. K seriálu samotnému jsem se ještě nedostal, ale pilot mě zaujal velice.
3) Game of Thrones 6x05: The Door. Geniální plán George R. R. Martina, držený desetiletí pod pokličkou, se provalil. Smekám.
4) Vikings 4x06: What Might Have Been. Zlomová epizoda pro Ragnara. Emocionální vrchol seriálu.
5) Lucifer 1x07: Wingman. Luci pálí falešná křídla před zraky kolegy Amenadiela.
6) Game of Thrones 3x04: And Now His Watch Is Ended. Užijte si naposled sympatickou Daenerys Targaryen.
7) Vikings 4x15: All His Angels. Kdo pochyboval o tom, že dnešní díl Vikingů bude nářez, měl se stydět.
8) Game of Thrones 6x09: Battle of the Bastards. Úžasná hudba a neméně skvělé akční scény.
9) The Shannara Chronicles 1x1/2: Chosen. Jakkoli kvalita seriálu kolísá, rozjíždí se velice slibně.
10) Game of Thrones 5x08: Hardhome. Zombíci, tuny CGI a tiché davy, shromážděné na rozkaz Nočního krále.