Kosmo

· 387 words · 2 minute read

Včera večer si svou televizní premiéru odbyl poslední díl satirického seriálu Kosmo. Pokud jste jej neviděli, je k dispozici na webu České televize, kde si koneckonců programy pouští stále více lidí. Asi koneckonců nejsem jediný, kdo si myslí, že přizpůsobovat vlastní program vysílacím časům je v dnešní době už trochu anachronismus. Jak tedy dopadl nový počin, k němuž sepsal scénář Tomáš Baldýnský?

Mám-li odpovědět jedním slovem, rozpačitě. Prolíná sofistikovaný humor s naprosto primitivním, velmi zábavné a dějově košaté epizody s těmi mnohem prázdnějšími a svůj deklarovaný záměr započít debatu o tom, co to znamená býti Čechem, už předem zadupává do země skrze zvolenou formu. Přesto je sledování Kosma dost dobrá legrace, kterou byste neměli minout.

Příběh seriálu sleduje, stručně řečeno, snahu dostat čtveřici našinců na povrch Měsíce. Ministr školství, mládeže, tělovýchovy a kosmonautiky Lubor Šnajdr by sice celý vytunelovaný projekt nejraději odpískal, to by ale znamenalo značné problémy – už vzhledem k evropským penězům, které skončily jako investice do přímořského hotelu. Rozbíhá se proto zoufalý pokus zajistit dostatek prostředků a mezinárodní podpory.

Nepřipravená posádka, jejíž nedostatečný výcvik trumfne jenom totální absence disciplíny, tak musí urychleně projít aspoň nejnutnějšími procedurami, zatímco zoufalý ministr nadbíhá tu Rusům, tu Američanům, jen aby nakonec skončil u Číňanů. Díru v rozpočtu nakonec velkoryse zacáluje známý velkodrůbežář a filantrop Anton Hrabiš pod několika podmínkami, zapsanými ve smlouvě bílým písmem.

Kvalita humoru přitom kolísá od prdů či růstu hrudníku po pozření nadopovaného kuřecího až po dosti sofistikované narážky. Ostentativní vlastenectví připomene nejednoho z populistů, které si naše společnost v rostoucí míře hřeje na hrudi. Čínské předávání koštěte zase připomene českému pepíkovi odvrácenou stránku dobrodružství Krtečka a pandy, do kterého nás zavlekl soudruh prezident.

Vůbec nejlíp ale nakonec funguje prostřední druh vtipů tipu slovenské upoutávky pro mimozemšťany, blikajících diplomatických dárečků či dálnice z vysoce kvalitního asfaltu. Ten ale naneštěstí postrádá jakýkoli potenciál vyvolat větší kontroverzi či dokonce nějakou diskuzi – zvlášť, když provádí úlitby všem zúčastněným (třeba když opráší mnohokráte obměňovaný frk o ropných vrtech, které potřebují zachránit demokracii).

 

Ve výsledku je tak Kosmo zábavným seriálem, který zároveň zcela jednoznačně selhává ve všech svých pokusech být čímkoli větším. Pár plusových bodů si zaslouží ještě za mimořádně stylový design české vesmírné lodi a jejího přistávacího modulu, ale to je asi tak všechno. Zmínil jsem herecké výkony? Ne? Tak ještě ty. Aspoň po většinu času. Jeremiáš out.