Dragonborn: Předtím, než to hrdina schytal šípem do kolene

· 683 words · 4 minute read

Že je často na fanouškovské výtvory radost pohledět, jsme vám už na Dagonovi sdělili víckrát. Vzpomeňme namátkou na sbírku webseriálů, několik krátkých filmů z prostředí seriálu Hra o trůny nebo třeba modifikaci Gothicu L’Hiver.

Celovečerní snímek vytvořený přímo v enginu počítačové hry nám ale zaručeně chyběl do sbírky. Čekání právě skončilo: s vydáním speciální edice The Elder Scrolls V: Skyrim nastal čas připomenout si dobrodružství hrdiny, kterému v žilách koluje krev draků.

Došlo k chybě. 🔗

Zkuste si toto video přehrát na www.youtube.com nebo, pokud je vypnutý, zapněte JavaScript.

Jeden mimořádně ambiciózní fanoušek původní hry z roku 2011 totiž přetransformoval její centrální dějovou linii do filmové podoby. Respektive, chceme-li být přesnější, rovnou do podoby filmové trilogie. Zatím se na YouTube objevily první dva akty, jejichž zhlédnutí zabere dohromady něco přes tři a půl hodiny. Užít si je můžete ve FullHD rozlišení a šedesáti snímcích za sekundu.

Teď ta špatná zpráva: obě části jsou k dispozici pouze v angličtině bez jakýchkoli titulků.

S několika drobnými úpravami vypráví snímek příběh Drakorozeného tak, jak si jej hráči pamatují ze svých obrazovek. Autor se moudře rozhodl vypustit veškeré odbočky, protagonistův postupný vývoj občas shrnuje v efektně vypadajících sestřizích a vůbec se snažil předlohu co nejvíc přizpůsobit novému formátu. Velmi citlivě, s respektem k reáliím světa Tamrielu, vyplnil režisér-dabér titulní role prázdná místa v hrdinově minulosti.

Došlo k chybě. 🔗

Zkuste si toto video přehrát na www.youtube.com nebo, pokud je vypnutý, zapněte JavaScript.

Děj proto poněkud překvapivě započíná v sousední provincii Cyrodiil, kterou mohli hráči navštívit naposledy ve čtvrtém dílu série The Elder Scrolls, v Oblivionu. Prvních pár minut sledujeme osudy hrdinova otce, kněze Bekyně v císařských službách. Ten poví svému synovi o vizi, kterou mu kdysi zprostředkoval Svitek Předků, a požádá jej, aby se po jeho skonu odebral do provincie Skyrim.

Pouze skalní fanoušci budou vědět, že Bílozlatou věž těžce poškodila válka mezi Císařstvím a Thalmorem, takže jen stěží vypadala podobně, jak je to vyobrazeno ve filmu. Někteří si také možná povšimnou, že se v době, kterou děj Skyrimu popisuje, nacházel svitek předpovídající návrat draků ve Mzarku.

Mladík poslechne, hned na hranici se ale zaplete do honu císařských jednotek na odbojné Bouřné hávy, je zajat a preventivně odsouzen k smrti. Před dekapitací jej nicméně na poslední chvíli zachrání útok draka. Hrdina využije vzniklého chaosu a probije se na svobodu. Místo toho, aby se zkrátka ztratil v divočině, se však rozhodně altruisticky varovat před nebezpečím místního jarla. Draci měli přece být už celé věky vyhynulí!

Jak už je snad i předlohy neznalému čtenáři z předchozích řádků snad trochu patrno, příběh Skyrimu nepatří ani mezi nejoriginálnější, ani mezi nejpropracovanější. Videohra nicméně dokázala pohltit tisíce fanoušků jinými způsoby. Kupříkladu hutnou atmosférou, kterou pomáhá budovat velmi kvalitní soundtrack, z něhož ve filmu také mnoho uslyšíme. Svou hudbou i vizuály Dragonborn skládá předloze hold, když buduje v divákovi přesně ten samý typ zážitku.

Ke hrám ze série The Elder Scrolls samozřejmě neoddělitelně patří i patos a pořádná hrdinská aura. Autor adaptace však nechává svého hrdinu pochybovat, ukáže nám jeho strach i překvapení a vůbec mu dodává na uvěřitelnosti charakteru. Kreativně si počíná i během soubojů, které původní Skyrim optimalizuje pro pohled z první osoby a z větší vzdálenosti většinou nevypadají kdovíjak uvěřitelně.

Došlo k chybě. 🔗

Zkuste si toto video přehrát na www.youtube.com nebo, pokud je vypnutý, zapněte JavaScript.

Strhnout z protagonisty nálepku nepřemožitelného terminátora se sice podařilo, jinde to ale tak šťastně mnohdy nedopadlo. Hudba na pozadí občas dost překrývá dabing, což zamrzí zejména s přihlédnutím k absenci titulků. Přes všechny grafické módy, které měly zakrýt technickou zastaralost vizuální stránky, se zase snímek občas nedokáže vyhnout třeba vzájemnému prostupování objektů. Faktem také zůstává, že hranaté modely postav či rozmázlé textury z roku 2011 dnes už oku také zrovna nelahodí.

Všechny tyto výhrady mě nicméně neodradily a i vám bych zhlédnutí Dragonborna vřele doporučil. Pokud jste Skyrim kdysi hráli či se dokonce počítáte mezi jeho fanoušky, snímek vás zasáhne svou atmosférou, která dost možná vyvolá i nemalou nostalgii. Užít si jej však může i běžný fanoušek fantasy, zvláště pak té hrdinské. Znalost reálií Tamrielu totiž není pro příběh tak důležitá, jak by se mohlo zdát.