OpenTTD: Uničovsko

· 382 words · 2 minute read

Řekl jsem si, že trochu upustím plyn a protože rád odpočívám kreativně, stáhl jsem si starou dobrou strategii OpenTTD. Tu si může z oficiálního webu kdokoli zadarmo nainstalovat do počítače. Ve hře se stanete šéfem dopravní společnosti a budete mít za úkol přepravovat cestující i náklad mezi městy, vesnicemi a různorodými ekonomicky významnými budovami. K tomu vám poslouží flotila silničních vozidel, vlaků, lodí i letadel.

Potěšilo mě, že OpenTTD díky obětavé péči komunity ve své nejnovější verzi podporuje FullHD displeje a bez jakýchkoli potíží běží pod Windows 10 (a to přesto, že na oficiálním webu slibuje funkčnost jen pod XP / Vista / 7).

Tohle ale nemá být recenze, protože jsem hru samotnou v podstatě skoro nezapnul. Svého času jsem nad ní pár hodin proseděl, tentokrát mě ale víc zajímal zabudovaný editor map. Pomocí příslušných nástrojů jsem panenskou, plochou planinu zvrásnil sítí silnic, vystavěl městečka a vesnice, vyzdvihnul kopce a zasadil lesy. Pod rukama se mi začal zhmotňovat kraj, ve kterém jsem prožil většinu života – severomoravský Uničov a jeho okolí.

Hotovou mapu jsem si uložil na disk s tím, že ji později dokončím, ale chyba lávky. Hra neměla povolení zapisovat do cílové složky a celá práce skončila v hlubinách paměti určené k přemazání. Postěžoval jsem si aspoň na Facebooku a tím to pro včerejšek skončilo.

Dnes jsem se nicméně do úplně stejného projektu pustil znovu, a to s mnohem větší chutí. Ovládl jsem už valnou většinu tajů editoru a tvorba šla rychle od ruky. Po paměti jsem rozmisťoval po mapě jednu dědinu za druhou, až nakonec začal opět nabírat tvar i samotný Uničov. Pak mě ale paměť zradila.

Začal jsem se totiž pohybovat v regionu, který už neznám zrovna nejlíp. Povolal jsem na pomoc vševidoucí Google mapy, ale čím dál víc mi začínalo být jasné, že nepatřím mezi špičkové geografy. Některé vzdálenosti jsem hrubě přepískl, jiné by se asi slušelo prodloužit. Vzdát jsem se však odmítl.

Nakonec jsem pokryl plochu na severu zhruba ohraničenou Oskavou a Libinou a na jihu sahající zhruba k Července a Litovli. Snažil jsem se co nejpřesněji zachytit podobu jednotlivých lokalit, přestože mi místy hra podrážela nohy. Historické centrum letitého královského města Uničova si zkrátka musíte přimyslet.

Chcete-li se shovívavě, nebo naopak zlomyslně zasmát nad mou zeměpisnou negramotností, první verzi mapy si můžete stáhnout ze serveru ulož.to.