Read this blogpost, you should

· 710 words · 4 minute read

Už když jsem poprvé viděl Star Wars, uvědomil jsem si, že je temná strana Síly vlastně daleko víc cool, než ta světlá. Vzpomeňte si třeba na Force choke, schopnost škrtit nepřítele na dálku či Force lightning, vražedné blesky. Na druhou stranu se mi ale kodex Jedi líbíval mnohem víc, než ten sithský. Ano, dnes se budeme rýpat v reáliích jedné předaleké galaxie.

There is no emotion, there is peace.

There is no ignorance, there is knowledge.
There is no passion, there is serenity.
There is no chaos, there is harmony.
There is no death, there is the Force.

Zní to vcelku hezky, nemám pravdu? Z těch několika vět kodexu Jedi čiší mírumilovnost, snaha o vlastní zdokonalení a úsilí o dosažení vnitřního klidu. Ehm.

Jenomže jak může existovat vědění bez nevědomosti, jak zjistíme, že jsme dosáhli harmonie, když jsme nepoznali chaos a proč bychom si vážili klidu, neznaje vášeň? Chápu, že jde ze strany Jediů o ideální (tedy v praxi nenastávající) stav a tedy o jakousi formu zbožného přání, i přesto mi však jakože-buddhistické oproštění se od slasti i strasti přijde jako dost krátkozraká, naivní strategie.

Ať budeme svá hmotná těla umrtvovat sebedůkladněji, pořád budeme svázaní s materiálním světě – a to dokonce i v univerzu Star Wars. Ideálem Světlé strany je totiž Force spirit, jak koneckonců prozrazuje (dost pateticky) i poslední věta celého kodexu. Jde o jedinou kanonickou schopnost Síly, kterou Jedi může ovládnout a Sith ne, příznačně vlivem sithské koncentrace na hmotný svět v protikladu k jedijské oproštěnosti.

Buďme však k sobě upřímní: nakolik je tato forma posmrtného života ve skutečnosti odtržená od hmoty? Zesnulí mistři Jedi se přece stále zjevují v té podobě, kterou nosili za života a projevují snahu zasáhnout do dění v galaxii, jakoby v nich vyvolávalo starost či neklid – tedy emoce. I kdybychom toto vysvětlili snahou Světlé strany znovunastolit rovnováhu síly, problém nevyřešíme. Proč?

Došlo k chybě. 🔗

Nelze spustit JavaScript.

Konkrétně od času 04:52 do konce videa.

Duchové totiž zjevně nejsou oproštěni od emocí natolik, aby si zaskočili užít na lesnatý měsíc Endor vítězství Rebelů. Nejen kodex, ale i celá tendence Řádu Jedi odstřihnout se od světa ve prospěch pozvednutí ducha tedy dle mého nikam nevede. Jistou nedůslednost v postojích uživatelů světlé strany můžeme koneckonců pozorovat i v první sérii Klonových válek, kdy příslušník rasy lurmenů zpochybní roli Jediů coby strážců míru.

Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me.

Kodex Sithů oproti tomu na první pohled působí agresivně, bezohledně a sobecky. Dle mého názoru ale obsahuje dvě velmi sympatická místa. Zaprvé poučuje čtenáře, aby skrze své vášně získal sílu. Aby rozvinuli své schopnosti a naplno je využili. Za druhé pak chápe Sílu jako nástroj a nikoli cíl všeho snažení – což považuji za střízlivější postoj.

Kodex má samozřejmě i svou Achillovu patu. Může vyvolávat pocit, který lze asi nejlépe vyjádřit jednoduchou anglickou slovní hříčkou might makes right. Filmoví Sithové se rozhodně takovéto interpretaci nebrání a své činy leckdy skutečně ospravedlňují prostou mocí, která jim dává zvrácený mandát na všechno.

Pokud se ale ke kodexu Sithů postavíme stejně jako k tomu jedijskému a budeme jej namísto do svého okolí uplatňovat na sebe samotné, myslím si, že poslouží dobře. Neboli opět slovy mého oblíbeného filosofa

Pro vytrvalce tu mám na závěr ještě dvě zajímavosti. Tou první jsou tři videa od člověka, který se rozhodl převyprávět kompletně celý příběh prequelové trilogie tak, aby z něj zmizely všechny iritující části a aby byl lépe propojen s původními filmy. Ke zhlédnutí však potřebujete jisto znalost angličtiny – pokud videa toužíte vidět česky, můžete zkusit podpořit můj návrh, aby byla přeložena na webu Videačesky.cz.

Druhá zajímavost se pak týká Star Wars Legends, tedy příběhů z původního Expanded Universe, které jsou nyní považovány za nekanonické (tj. děj filmů a seriálů je více či méně ignoruje). Právě v Legends jsem se totiž konečně setkal s pořádným vysvětlením Yodova křepkého, agilního bojového stylu v Epizodě II a III. Uznejte, že stařík opírající se ustavičně o hůl by se do střetu se světelným mečem asi vrhat neměl.

Odpovědí je schopnost Force valor, kterou malý zelený Mistr Jedi použil, aby mohl aspoň na okamžik odložit svá staletí stranou.