Nejlepší audiovizuální momenty

· 766 words · 4 minute read

Jelikož jsme zdárně za půlkou roku 2016, můžeme si snad dovolit malé zastavení u významných okamžiků těchto prvních šesti měsíců. A protože žebříčky nejspíš nikdy nevyjdou z módy, přináším dnes stručný seznam audiovizuálně nejsilnějších momentů ve filmech a seriálech od letošního ledna do konce června.

**1) Dragonborn Act II: Trénink Drakorozeného **

**
**

Styď se, Hollywoode! Hned první zářez ti ukradl fanouškovský projekt, machinima zachycující příběh počítačové hry Skyrim. Z jeho mnoha skvělých scén jsem zvolil tu, v níž se Drakorozený učí na Vyšném Hrothgaru od Šedovousých slovům moci. Na okraj podotknu, že autor projektu na devadesátiminutovém filmu pracoval úplně sám, předtím natočil už Act I a v plánu má ještě závěr trilogie. Klobouk dolů.

2) Deadpool: Úvodní titulky

Jenom erková cvokařina Deadpoolova formátu si může dovolit vyhodit celé balíky dolarů za úvodní titulky, které tučným písmem vysází na obrazovku, že tenhle film natočil some douchebag. Zbytek údajně třeskutě zábavného snímku se mi sice úplně vykouřil z hlavy, ale rozflákané auto zamrazené v čase si budu pamatovat ještě hodně dlouho.

3) Vikings 04x06: What Might Have Been: Ragnarova vize

Vikingové si zaslouží taky zmínku. V okamžiku, kdy je Ragnar Lothbrok na samotném dně, zahlédne záblesk jiného světa, světa, který mohl získat, kdyby se kdysi rozhodl jinak. Ambice jej hnaly z prostého domku v ústraní až na královský trůn, kde konečně získal slávu, moc a bohatství. Přitom ale ztratil něco, co pro něj bývalo mnohem důležitější.

4) Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti: Úvodní titulky

Jop, v měsíčním rozestupu hned dvě komiksovky, jejichž nejsilnější moment přišel pár sekund po posledním logu producenta. Idiot lupič sice při zastřelení Marthy zničil náhrdelník, který chtěl nejspíš celou dobu ukrást, ale co. Vypněte mozek a připravte se zjitřit emoce, jen abyste o moment později začali nepatřičně hýkat smíchy nad Bruceovým netopýřím nanebevstoupením. Ale i tak je to skvělá scéna!

5) Captain America: Civil War: Finální souboj

Proti dobrodružstvím nejsvalnatějšího skautíka s hvězdami a pruhy můžete mít tisíce výhrad, ale už Winter Soldier přišel s jedněmi z nejlepších akčních scén, které kdy superhrdinové poslali na plátna světových kin. Když pak Tony Stark ustřelí Buckymu jeho plechovou pracku a konečně se naplno pustí do vzpamatovavšího se Stevea Rogerse, vypadá to skvěle.

6) X-Men: Apocalypse

Rok 2016 zkrátka přeje epickým rozjezdům, protože časový tunel v nejnovějších X-Men překonal i pochmurný začátek předchozích Days of Future Past. Se zbytkem filmu to dopadlo o něco hůř, ale přece nemůžeme po ubohých režisérech chtít, aby krom skvělých scén občas vyprodukovali i skvělý biják.

Čestná zmínka: Opening Shannara Chronicles

Protože vypadá dobře a netrvá mu to půl hodiny, třeba jako v seriálu

7) Game of Thrones 06x05: The Door: Dveře

Vedle Malíčkova monologu o chaosu, který je žebříkem, je pro mě závěr páté epizody šesté série Hry o trůny jednoznačně nejlepším okamžikem seriálu. Starouš GRRM překročil vlastní stín a ukázal, jak daleko až je schopen zajít. Nechal zemřít naprosto nevinnou postavu, která neměla mít s válkami králů a intrikami královen nic společného a nechal ji přitom roky trpně očekávat vlastní smrt v těle slabomyslného obra. Krutá ozvěna Hodorova konce ho stíhala pokaždé, když ho někdo oslovil nebo zavolal. Vyvraždění Starků na svatbě mnou nehnulo ani z poloviny tak silně.

8) Game of Thrones 06x09: Battle of the Bastards: Bitva bastardů

Sladké to časy, kdy ještě nedorazil závěrečný díl a nevmetl mi do xichtu definitivní potvrzení nejtrapnější teorie v historii Hry o trůny, R + L = J. Strategie Jona Sněha i Ramsayho Boltona spočívala zjevně v godzillovském let them fight a velkohubé holedbání se Hannibalem ze strany scénáristů je směšné a trapné zhruba stejnou měrou, i tak jsem ale zíral na obrazovku jako u vytržení.

Nemohly za to ani krutopřísné bojové scény plné srážení lidí koňmi, svištících šípů, úpění a krvavého vraždění. Dostal mě hned první záběr, v němž osamocený Jon stojí proti útočící kavalerii. Žádné CGI, skuteční jezdci na skutečných koních letící s rachotem kupředu. Horkokrevný bílý vlk chviličku jenom zírá, ale pak odevzdaně odepne pochvu z opasku a tasí meč. Ví, že už ho nebude moci vrátit zpátky.

Závěrečný bonus: Rogue One: A Star Wars Story: Trailer 2

Došlo k chybě. 🔗

Zkuste si toto video přehrát na www.youtube.com nebo, pokud je vypnutý, zapněte JavaScript.

Mnozí možná vědí, že jsem loni z Force Awakens zrovna dvakrát nadšený nebyl. Dosud vypuštěné střípky z Rogue One ale hltám svědomitě a nedávno zveřejněný trailer si musím pouštět pořád dokola. Nejenže ukazuje nějakou tu novou postavu či planetu, prostupuje jej intenzivní Star Wars feeling a závěrečné nadechnutí Dartha Vadera asi nenechá žádného fanouška chladným. Ze všeho nejlepší je však hudba, konkrétně v téhle části. All is as the Force wills it.