Anekronské povídky

· 789 words · 4 minute read

Někteří možná vědí, že jsem pro účely své stolní RPG hry Legenda o Stínu vytvořil svět Anekron, podle něhož se jmenovaly a jmenují všechny moje fantasy blogy. Někdo si ale třeba i vzpomene, že toto léta budované univerzum přivádím v život nejen prostřednictvím posezení s přáteli u dračáku, ale i skrze kratší či delší příběhy povídkového rázu. Ty posílám nezřídka i do různých literárních soutěží.

Toto je jejich soupis. Jednak má sloužit mě, abych se ve vlastním díle lépe orientoval, využít ho ale můžete i vy – jako rozcestník k těm příběhům, které jsem zveřejnil různě po Internetu. Ještě jednou ale připomínám, že se jedná pouze o povídky z Anekronu, či přesněji z anekronského vesmíru.

Do fáze 0 počítám všechny příběhy, které jsem napsal před vydáním Legendy o Stínu, tedy před úplným dokončením univerza. Z toho důvodu většinu z nich už dnes nelze považovat za součást kánonu.

  🔗

Lučištník z údolí 🔗

  🔗

Lučištník z údolí se jako první dostal do soutěže. Bez mého vědomí tedy, původně jsem ho napsal pro vlastní amatérský časopis Samurajova hlídka. Odehrává se v tehdy ještě pouze jemně načrtnuté verzi Anekronu a v současnosti už nepatří do kánonu. Revidovaná verze, dostupná na starém blogu, opravila výhradně prohřešky proti českému jazyku. O něco později jsem však zveřejnil glosovanou variantu, nad níž se zajisté pobavíte lépe.

  🔗

Nokromos 🔗

  🔗

Několik let starý příběh, publikovaný ještě na starém blogu. Formálně i obsahově už dnes neuspokojí ani mě, ani aspoň trochu náročného čtenáře. Jde vlastně o epilog k již opuštěnému světu Daxiol, jenž byl nahrazen Anekronem. Další potíž může způsobit rozvětvené pozadí a mytologie, nedostatečně přiblížená neznalému publiku. První část online zde, druhá tady.

  🔗

Pradávní 🔗

  🔗

Série o deseti kapitolách, natahovaná, nedomyšlená, prvoplánová a skrz naskrz slabá. Jakkoli jsem na starém blogu tvrdil, že se odehrává na Anekronu, šlo (stejně jako v případě Lučištníka z údolí) o jeho ranou verzi. Z hlediska kánonu mají tedy smůlu i Pradávní. Rozcestník k jednotlivým částem příběhu naleznete tady.

  🔗

Básně 🔗

  🔗

Mytologií světa se inspirovala i část mé poetické tvorby. Kosmogonii načrtává (dost zkresleně, jak jsem později zjistil) Hymnus věků (první a druhá část), v jedné z pozdějších povídek se objevil i úryvek z Modlitby ke Sharlaethovi a páteří, osou celého anekronského univerza vždy byla a je Legenda o Roninovi. Mnohokrát jsem ji upravil, nejnovější přebásnění s podrobnými vysvětlivkami pochází z roku 2013. Jak si ji tak čtu, brzy se dočká dalších úprav. Všechny výše zmíněné básně jsou součástí kánonu.

Fáze 1 zahrnuje povídky sepsané během roku 2015, v nichž už nabírá Anekron zřetelné kontury. Vyznačují se více či méně jednotou času, místa i postav, odehrávají se totiž zhruba na rozloze průměrného kraje naší republiky v rozmezí několika týdnů až měsíců.

  🔗

Zapovězeno rodem 🔗

  🔗

První povídka, v níž se objevuje postava mnicha Lombarda. Kdysi jste si ji mohli přečíst na starém blogu, později však byla smazána, přepracována a nyní nabídnuta ke zveřejnění na webu Nevšedního světa. Tam ji naleznete už v nejbližších týdnech. Reálie příběhu už stojí na pevných základech kánonu.

  🔗

Modlitba za smrt 🔗

  🔗

Hlavním hrdinou byl původně elf a povídka sama se odehrávala mimo Anekron, ve zcela odlišném a později zcela opuštěném světě. Pro minulý ročník Dračího řádu jsem ji nicméně zgruntu přepracoval a tak to nakonec dotáhla dost vysoko na to, aby se dostala do sborníku Fascinace. Tedy snad, neboť jednotlivé sešitky vycházejí se značnými odstupy a můžu jen doufat, že na ten můj jednou přijde řada. I zde se hlavní role zhostil mnich Lombard.

  🔗

Smuteční píseň 🔗

  🔗

Původně psaná pod názvem Bitevní pole. Zaslaná do Dračího řádu po boku Modlitby za smrt, na kterou přímo navazuje. Skončila hůř a po další podnětné kritice ze strany Vladimíra Němce definitivně končí v šuplíku. Vzhledem k tomu, že nemá přímou souvislost s hlavní Lombardovou linií, čeká ji dříve či později nejspíš vyřazení z kánonu.

  🔗

I kdybych přišel k vodám, kde si mohu odpočinout 🔗

  🔗

Drobný střípek, zaměřený na jednu z nejdůležitějších osobností Anekronu, Heretika. Dává nahlédnout do fungování místní obdoby magie a připravuje půdu pro rozsáhlejší vyprávění, jehož čas nadejde v budoucnosti. S výše zmíněnými Lombardovými povídkami je propojen jen nepřímo. Krátký příběh jsem zaslal do Bleskovky vyhlášené Triumvirátem, kde dopadl průměrně. Vy si jej můžete přečíst tady.

Letošní fáze ještě ani zdaleka neskončila. Anekron v ní expanduje a snaží se postihnout osudy většího množství postav. Zároveň pak připravuje půdu pro dílo ještě rozsáhlejší, provizorně nazvané Předtím, než padl*.*

  🔗

Zrozena záští 🔗

  🔗

V mé první letošní povídce Lombard už absentuje úplně. Představeni jsou místo toho hrdinové Jerek a Barn, panoš rytířského řádu a jeho společník, prostý voják. Skrz mnohá nebezpečenství se probojovali do druhého kola soutěže Vidoucí. Víc vám už neprozradím, neboť momentálně jednám o případném zveřejnění v tištěné podobě.

  🔗

Vzhledem k účasti zbylých povídek Fáze 2 v nejrůznějších soutěžích jsem je ze seznamu dočasně odstranil, aby nedošlo k porušení pravidel anonymity. Děkuji za pochopení!