Easter egg v X-Men: Apocalypse versus čínští cenzoři

· 339 words · 2 minute read

Dneska jsem chtěl psát úplně o něčem jiném, ale pak jsem náhodou zahlédl v útrobách Internetu opening nových X-Men: Apocalypse (na kterých jsem byl v kině). Jsem skalním fanouškem této v sérii pravidelně opakované sekvence, takže jsem si ji prohlédl rovnou asi třikrát za sebou, až jsem konečně zpozoroval skvělý vizuální easter egg, který tvůrci snímku do kratičkého úvodu dokázali zakomponovat.

Jelikož na YouTube ještě není k dispozici klasická verze, přikládám prozatím tu, kterou pro nás zcenzurovali čínští soudruzi. Názorně si na ní totiž ukážeme, jak naprosto nepochopili celý vtip a svým zásahem značně ztížili domácím divákům jeho objevování.

Došlo k chybě. 🔗

Nelze spustit JavaScript.

Začněme jak jinak, než od začátku.

V čase 0:24 si můžete všimnout, že se kamera stočí, aby zabrala jakýsi objekt, který ale v záběru jaksi chybí. Jak prozradí necenzurovaná verze, jde o sochu Ježíše Krista. Čínské zákony totiž s náboženskými a ideologickými symboly zacházejí dost přísně, což zjistíme ještě nejednou.

Následuje Mona Lisa, pak klipem prosviští výkřik technologie industriální éry, parní lokomotiva. Ještě průlet letadel a potom – stop!

Na plátně se objevuje jméno společnosti 20th Century Fox, jejíž počátky se datují do roku 1915. Jedeme dál.

V čase 0:40 se uprostřed záběru vyrýsuje zlatý kruh. V necenzurované verzi vypadá takhle.

Hákenkrajc vypustili soudruzi cenzoři také. Nacismus se přitom dostal k moci roku 1933, ačkoli existoval již dříve. Hned za svastikou pak následuje logo další společnosti, Marvelu. Ten vznikl ještě jako Timely Comics v roce 1939.

Název posledního producenta, TSG Entertainment, se pak objeví chviličku před průletem mezi věžemi Světového obchodního centra. To nám indikuje, že vstupujeme do 21. století a zmíněná společnost má skutečně kořeny v roce 2006. Z toho, jak kolem vzápětí poletují peníze, bych tipoval, že mají odkazovat k hospodářské krizi, datované do let 2007-2008.

Že mnou zmíněné WTC nemůžete najít v cenzurované verzi? To proto, že tam není.

Klobouk dolů, X-Meni. Udělat z nudných, povinných titulků se jmény producentů neoddělitelnou součást samotného filmu, to si žádá značnou dávku fištrónu. Jenom škoda, že se o vašem díle nedoví obyvatelé nejlidnatějšího státu této planety.